Kalendář

< prosinec 2023 >
po út st čt so ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Nejbližší akce

Žádné záznamy.
ZKO OPAVA > Informace > Historie

Historie ZKO Opava

V pozadí rozestavěná dřevěná klubovna - v popředí Bessi Opavská sopka

Vznik kynologie na Opavsku se datuje přibližně kolem roku 1950. V té době začali civilní kynologičtí nadšenci cvičit se svými psy na rumovisku v Gottwaldových sadech spolu s armádními a policejními psovody.

Z Gottwaldových sadů se přesunuli asi v roce 1955 do Kylešovic na další rumovisko a následně v roce 1960 cvičili v Jaktaři. Ani tam se nemohli usadit a po čase definitivně a s konečnou platností zakotvili tam, kde to všechno začalo - na rumovisku v Gottwaldových sadech (nyní Městských sadech).

Kynologická organizace pod záštitou Svazarmu vznikla v Opavě Městských sadech ke konci roku 1965. Vybudovat cvičák nebylo vůbec snadné. Pro zřízení cvičáku bylo Svazarmu přiděleno rumovisko, na které po ukončení II. světové války bylo vyváženo vše ze zničených budov vybombardované Opavy.

Nadšence z řad kynologů čekala dlouhá a časově náročná práce. Celý prostor 100 x 100 m, který byl pro zřízení kynologického cvičiště určen, museli tehdejší členové srovnat buldozerem, vysbírat z povrchu pokud možno všechny kameny, navézt novou zeminu, oplotit pozemek a vše osít trávou. To vše probíhalo pod taktovkou tehdejšího předsedy pana Jana Žižky. Kynologický klub čítal 20 členů. Z původního rumoviska zůstaly do dnešní doby zachovány pouze hloučky břízek.

Po náročných terénních pracích zbývalo postavit klubovnu, ve které by se mohli všichni scházet. Nejdříve byla přibližně kolem roku 1970 postavena dřevěná klubovna. Ta byla v roce 1985 nahrazena stávající klubovnou.

Na cvičiště nedocházeli pouze členové z řad civilistů, ale také vojáci a policisté. Svazarm spolupracoval s armádou a tomu také odpovídal výcvik psů. Výcvik byl zaměřen na pracovní (služební) upotřebitelnost psů a k tomu účelu se cvičila pouze pracovní plemena psů. Mezi pracovní a služební plemena patřila tato: německý ovčák, rotvajler, boxer, dobrman, velký, střední a malý knírač, erdelteriér, novofundlandský pes, briard, německá doga, kolie a dalmatin.

V prostorách opavského kynologického klubu se v letech 1974 a 1976 pořádaly výstavy psů všech plemen. Tyto výstavy organizoval za svého působení ve funkci předsedy, pan Kašpárek. Výjimkou nebylo ani 400 přihlášených psů.

Doba se měnila a ze svazarmovského cvičáku se postupem času stala ZKO Opava. V současné době u nás necvičí jen majitelé tzv. služebních plemen, ale všichni ti, co o výcvik psa mají zájem. Služební výcvik psů je také už minulostí a zůstal specializací armády, policie a různých bezpečnostních složek. Stávající členové ZKO Opava se věnují sportovní kynologii.

OPAVSKÁ KYNOLOGIE SLAVÍ 60. VÝROČÍ VZNIKU